Hjullastare Lundberg Hymas 345 Ti
OBS! NY INFORMATION 13/11
Stora servicen gjord på verkstad 2023-10-13, vid 12654h.
OBS, NY INFORMATION 15/11
Maxhastighet 30km/h
Information om användning:
Objektet har brukats fram till auktionsstart
Information från nuvarande ägare:
Inga kända fel mer än normalt glapp och läckage för en begagnad maskin
Något glapp i lastare.
Kända anmärkningar:
Vindruta, repor höger sida, se bild.
Rostmärken och skavanker förekommer.
Kända reparationer och lagningar:
2022-09, Hydrostat renoverad.
2020, ny startmotor.
Service:
Se kommentar om service
Kommentar om Service:
Se detaljerna och spana in objektet från olika håll med vår filmade rundtur
Hur har vi räknat?
... är vad du kan undvika i koldioxidutsläpp genom att köpa det här objektet begagnat istället för nyproducerat.
Som jämförelse motsvarar en flygresa Stockholm - Mallorca 478 kg CO₂e per passagerare.
Det här uppskattas genom att beräkna genomsnittlig materialåtgång och CO₂e-påverkan i samband med produktion av en helt ny produkt inom denna kategori.
Anthesis Group, ett hållbarhetskonsultföretag, utvecklade denna koldioxid- och resurskalkylator. För mer information om beräkningarna, läs metodiken här.
Läs om metodiken